کارشناس ترور اروپا: حملات تروریستی وحشتناک‌تری در راه است

یکی از کارشناسان برجسته مسائل ترور در اروپا اظهار داشت که داعش برای جلب توجه بیشتر حملات تروریستی وحشتناک‌تری را در اروپا برنامه‌ریزی خواهد کرد.

“پیتر نویمن” از کارشناسان ترور و مسائل سیاسی و استاد مطالعات امنیت در کینگ کالج لندن و رئیس مرکز بین المللی افراط‌گرایی (ICSR) در گفتگو با روزنامه آلمانی “دی‌ولت” به حمله تروریستی در اسپانیا پرداخته تأکید کرد: برای داعش لزوماً مسئله حمله به اسپانیا مطرح نبود. بعد از حملات در شهرهای بزرگ اروپایی ما می‌دانیم که این یک پدیده اروپایی است. داعش یک استراتژی جنگ نامتقارن و یک تاکتیک با شعار چشم در چشم و دندان برای دندان را دنبال می‌کند. تروریست‌ها می‌خواهند این را که کشورهای اروپایی علیه آنها در سوریه مبارزه می‌کنند تلافی کنند. آنها به این ترتیب حملات خود در کشورهایی را که بخشی از ائتلاف جهانی مبارزه با داعش هستند توجیه می‌کنند.

 

وی انتقادها به پلیس و نیروهای امنیتی اسپانیا در این حمله تروریستی را رد کرده در بخش دیگری از گفتگو با این روزنامه آلمانی گفت: سازمان‌های اسپانیایی در این راستا بهتر از سازمان‌های آلمانی تجهیز شده‌اند چراکه در اسپانیا خیلی زودتر از آلمان اولین حمله تروریستی اسلامی افراطی به وقوع پیوست.

 

نویمن در بخش دیگری از این گفتگو حمله با وسایل نقلیه به مردم را یک استراتژی قدیمی دانست که تازه اخیراً سر باز کرده است. وی در این باره گفت: در سال 2014 داعش تبلیغات درباره حمله با وسایل نقلیه را آغاز کرد اما کمتر موفقیتی داشت. در فرانسه در سال 2014 دو حمله تروریستی با وسیله نقلیه وجود داشت که فقط چند نفر در آن کشته شدند. تازه زمانی که داعش در نیس فرانسه موفق شد با یک کامیون 86 نفر را بکشد صحنه حمایت از این گونه حملات و اشتیاق به آن بالا رفت.

 

وی همچنین همبستگی انسان‌ها در پذیرش حملات تروریستی را مشکلی برای داعش دانسته گفت: ما در چنین شرایطی می‌توانیم فرض را بر این بگیریم که این تروریست‌ها یک مرحله تشدید جدید و حملات وحشتناک‌تر را برنامه‌ریزی کنند تا موج توجهات به خود را افزایش دهند. آنها می‌خواهند ترس و وحشت را گسترش دهند، برای این منظور حملات تروریستی فاجعه‌بار‌تر ضروری است، البته این مسئله جای تردید دارد که آیا آنها توانایی این کار را دارند.

منبع:تستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>