مایکروسافت در خصوص امنیت ویندوز ۱۰ با کاسپرسکی وارد مذاکره شد

 

شرکت مایکروسافت پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره با شرکت امنیتی کسپراسکای وارد مذاکره شد تا شکایت‌های این شرکت را علیه مایکروسافت فروکش کند.

 

بر اساس آخرین گزارشات امنیتی مایکروسافت، استفاده از یک نرم‌افزار قدرتمند آنتی ویروس و Internet Security برای هر کاربر ویندوز ۱۰ و نسخه‌های قبلی ویندوز ضروری و لازم است. پیش از این، مایکروسافت طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ویندوز ۱۰ از بالاترین درجه امنیت برخوردار است و بنابراین کاربران ویندوز ۱۰ نیازی به نصب یک نرم‌افزار آنتی ویروس و Internet Security نخواهند داشت. مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰ رویکرد جدی تری در قبال امنیت در پیش گرفته است. این رویکرد با واکنش منفی برخی از سازندگان آنتی ویروس مانند کسپراسکای مواجه شده است.

 

شرکت کسپراسکای شکایت نامه‌ای را علیه مایکرسافت به اتحادیه اروپا تقدیم کرده بود بر طبق نظر این شرکت، رویکرد مایکروسافت در قبال ویندوز دیفندر باعث کاهش کارآمدی آنتی ویروس های شخص ثالث شده و در نهایت به کاهش مشتریان آن‌ها ختم خواهد شد. اما حالا شرکت مایکروسافت سیاست دیگری را در پیش گرفته و با شرکت امنیتی کسپراسکای در خصوص امنیت ویندوز ۱۰ وارد مذاکره شده است.

 

شرکت امنیتی کسپراسکای تغییرات صورت گرفته در ویندوز دیفندر را مغایر شرایط رقابت عادلانه می‌داند، لذا چندی پیش شکایت نامه ای را علیه مایکروسافت در اتحادیه اروپا و کشور روسیه تنظیم کرد. با توجه به این شرایط ردموندی ها در نهایت تصمیم گرفتند که با این شرکت روسی راه بیایند. مایکروسافت اخیرا اعلام داشته که در به‌روزرسانی فال کریترز تغییراتی را در نحوه تعامل سیستم عامل با آنتی ویروس های شخص ثالث ایجاد خواهد کرد.

 

 

مایکروسافت در اعلامیه خود به موارد متعددی از انتقادات این شرکت روسی اشاره و پاسخ داده است، یکی از بزرگترین انتقادات روس ها زمان اندکی بود که پیش از عرضه نسخه جدید ویندوز ۱۰ در اختیار آنها قرار می‌گرفت، البته کسپراسکای از معدود شرکتهایی است که چنین ادعایی را داشته، از نظر آنها زمان محدودی که در اختیار این شرکت قرار می‌گیرد فرصت کافی برای بررسی مشکلات سازگاری آنتی ویروس با نسخه جدید ویندوز را فراهم نمی‌سازد.

 

در نتیجه این انتقادات مایکروسافت اعلام داشته که زمان بیشتری پیش از عرضه نسخه جدید ویندوز ۱۰ در اختیار شرکت های سازنده آنتی ویروس قرار می‌دهد تا بتوانند مشکلات سازگاری برنامه خود را با نسخه جدید ویندوز ۱۰ برطرف سازند. یکی دیگر از مواردی که باعث نارضایتی کسپراسکای شده بود، شکل نمایش اعلان مربوط به انقضای آنتی ویروس بود، این شرکت ادعا کرده بود که کاربران ویندوز ۱۰ به شکل صحیحی اعلانات مربوط به پایان اعتبار نامه آنتی ویروس خود را دریافت نمی‌‌کنند و حتی در مواردی از منقضی شدن آنتی ویروس خود باخبر نمی‌شوند. در حقیقت به محض منقضی شدن اعتبار نامه آنتی ویروس، ویندوز دیفندر به صورت خودکار فعال شده و جایگزین آنتی ویروس شخص ثالث می‌گردد.

 

 

با عرضه به‌روزرسانی فال کریترز این مشکل نیز برطرف خواهد شد، چرا که مایکروسافت اعلام کرده که در این ‌روزرسانی هر یک از شرکت های سازنده آنتی ویروس قادر خواهند بود تا اخطارها و اعلانات مخصوص خود را معرفی کنند، تا بدین صورت کاربران ساده تر از گذشته از انقضای اعتبارنامه آنتی ویروس خود آگاه شوند.شایان ذکر است در حال حاضر، هنگام منقضی شدن آنتی ویروس شخص ثالث پیام تستی نمایش داده می‌شود که البته کاربر می‌تواند آن را غیر فعال کند، اما بنا به گفته ردموندی ها در به‌روزرسانی فال کریترز این روال تغییر خواهد یافت. در سیستم جدید به جای پیام تست، پیغامی روی نمایشگر ظاهر می‌شود که کاربر را با دو انتخاب مواجه می‌کند، یا کاربر باید نسبت به خرید مجدد آنتی ویروس اقدام کند یا اینکه گزینه استفاده از ویندوز دیفندر را انتخاب کند.

 

 

همچنین بر اساس آمار واصله بیش از نصف کاربران ویندوز ۷ هیچ نوع نرم افزار ضد ویروسی را بر روی رایانه خود نصب نکرده‌اند. همچنین بخش زیادی از کاربران، آنتی ویروس پیش فرض را که از زمان عرضه ویندوز ۸ به صورت خودکار فعال است را خاموش کرده‌ و یا از ضد ویروس آپدیت نشده‌ای استفاده می‌کنند. تحقیقات شرکت های تولید کننده آنتی ویروس نشان داده بیش از ۹۷ درصد رایانه های مبتلا به بدافزار «واناکری» از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می کرده اند. اکنون محققان پس از تحلیل این حمله جزییات زیادی را متوجه شدند. برهمین اساس تحلیلگران شرکت کسپراسکای متوجه شدند بیش از ۹۷ درصد رایانه های مبتلا به ویروس واناکری از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می کرده اند. به طور متضاد گزارشی از آٖلوده شدن هیچ ماشینی با سیستم عامل ویندوز XP  مشاهده نشده است. همچنین رایانه های دارای سیستم عامل XP مبتلا به ویروس واناکری نیز به طور دستی و توسط مالکانشان (برای آزمایش بدافزار) به آن مبتلا شدند.

 

 

البته این تحلیل براساس مشاهدات مربوط به رایانه هایی است که از نرم افزار آنتی ویروس کسپراسکای استفاده می کردند. از سوی دیگر شرکت امنیتی BitSight نیز در تحقیقات متوجه شد ۶۷ درصد رایانه های مبتلا به این بدافزار از سیستم عامل ویندوز۷ استفاده می کردند. همچنین محققان امنیت سایبری متوجه شدند در گسترش این حمله هیچ ایمیل آلوده ای نقش نداشته است. بلکه این بدافزار از طریق مکانیسمی منتشر شده که در اینترنت رایانه هایی با پورت های باز Server Message Block را جستجو کرده است.

منبع:رسانه کلیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>