درخواست عجیب خانواده 16 آتش نشان شهید پلاسکو / 7 ماه گذشت اما…

با گذشت هفت ماه از فاجعه هولناک آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و شهادت 16 آتش‌نشان وچند شهروند، هنوز هم خانواده‌ها تحت پوشش بنیاد شهید قرارنگرفته و از حقوق قانونی‌شان برخوردار نشده‌اند. این درخواست که حق قانونی این خانواده ها است وقتی مطرح شد به نظر خبرنگاران بسیار عجیب به نظر رسید. چون مسوولان باید برای آسایش خانواده و شادی روح این شهدای اقدامات ویژه ای انجام می دادند و شهید اعلام شدن این آتش نشانان نه تنها لطف نیست بلکه جزو وظایف مسوولان است.

مادر شهید رضا نظری یکی از جانفشانان پلاسکو در این باره گفت: «با وجودی که آتش‌نشانان در عملیات‌های سخت جانشان را در راه نجات مردم از دست می‌دهند ولی متأسفانه این ایثارگران همچنان در فهرست شهدای بنیاد شهید قرار ندارند. این در حالی است که در زمان حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، رهبر معظم انقلاب هم در پیامی ضمن تحسین و تمجید از شهامت و  فداکاری آتش‌نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه شده‌اند، آنان را شهیدان راه خدمت خواندند. همچنین رهبر معظم انقلاب مقرر کردند که شهدای آتش‌نشان به‌عنوان شهید منظور شوند.»این مادر داغدار که مانند ده‌ها خانواده دیگر هنوز سوگوار عزیز از دست رفته‌اش است، ادامه داد: «با وجود تمامی این موارد، تاکنون هیچ اقدامی در خصوص تحت پوشش قرار گرفتن آتش‌نشانان شهید از جانب بنیاد شهید صورت نگرفته و این دستگاه دولتی اعلام کرده که برای ارائه خدمت و شهید نامیدن آنها هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده‌های این افراد است و در حال حاضر شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده‌های شهدای آتش‌نشان است.»وی با اشاره به خلأ قانونی در حمایت از خانواده‌های شهدای مجرد آتش‌نشان نیز گفت: «به دلیل خلأ قانونی، تنها همسر و فرزندان آتش‌نشانان شهید از حقوق مربوطه برخوردارند و پدران و مادران شهدا هیچ گونه حقوق مستمری دریافت نمی‌کنند. حتی اگر شهید مجرد بوده باشد، مزایای او از بین رفته و هیچ مستمری به پدر و مادر پرداخت نخواهد شد. این در حالی است که بنیاد شهید در شرایط مشابه به پدر و مادر شهید، حقوق و مزایای مربوطه را پرداخت می‌کند. با توجه به این مسائل ما خانواده‌های آتش‌نشانان تقاضا داریم برای رفع این خلأ قانونی و همچنین تحت پوشش قرار گرفتن این شهدا از سوی بنیاد شهید، اقدامات لازم صورت گیرد.».

منبع:رکنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>